Projekt OPENArt
Projekt „Sztuka współczesna dla wszystkich” miał na celu stworzenie innowacyjnego w skali światowej rozwiązania polegającego na opracowaniu multimedialnego przewodnika w formie aplikacji na urządzenia przenośne (smartfon i tablet) ułatwiającego dostęp do dzieł sztuki eksponowanych osobom z dysfunkcjami słuchu i wzroku oraz polepszającego doświadczenie odbioru sztuki dla osób pełnosprawnych z Polski i zza granicy.
W ramach projektu wykonano prototyp multimedialnego przewodnika po dziełach sztuki współczesnej znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). Przewodnik ten został wykonany zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego (Universal Design), dzięki czemu był on dostępny dla wszystkich zwiedzających bez względu na niepełnosprawność czy (nie)znajomość języka. Przewodnik został udostępniony w formie aplikacji na tablety i smartfony, a jego treść jest prezentowana w formie dźwiękowej, w postaci napisów w języku polskim i angielskim, w polskim języku migowym (PJM) oraz w postaci multimediów. Rozwiązanie zapewnia automatyczną identyfikację eksponatów muzealnych oraz lokalizację zwiedzającego w muzeum. Opracowane rozwiązanie może zostać wdrożone w innych muzeach i galeriach jako nowy produkt/usługa mająca na celu eliminację wykluczenia społecznego
Sztuka współczesna
Zastosowanie koncepcji Mixed reality
Odbiorcy i beneficjenci projektu
Multimedialny przewodnik „Sztuka współczesna dla wszystkich” będzie dostępny dla wszystkich użytkowników bez względu na pełnosprawność czy niepełnosprawność. Oznacza to, że osoby niewidome, niesłyszące, słyszące, widzące, zarówno z Polski i zza granicy przychodząc do muzeum otrzymają identyczny pod względem treści przewodnik, a informacje w nim zawarte będą dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników, zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.
Docelowe grupy odbiorców:
- osoby niewidome i słabowidzące,
- osoby niesłyszące, głuche, słabosłyszące,
- dzieci i młodzież,
- osoby starsze,
- obcokrajowcy.
Bezpośrednimi beneficjentami projektu są również instytucje kultury (muzea i galerie) w Polsce i na świecie, które będą mogły dostosować opracowane w ramach projektu rozwiązanie do własnych potrzeb. Opracowana aplikacja będzie dostępna na rynku i będzie mogła być dostosowana do dowolnej kolekcji sztuki w każdym muzeum, każdym mieście i każdym kraju. Tylko w Polsce do końca grudnia 2011 w Polsce istniało 777 muzeów, które odwiedziło łącznie prawie 25 milionów osób (źródło: „Działalność instytucji kultury w Polsce w 2011 r.”, GUS). Stanowi o potencjalnie bardzo dużym rynku dla opracowanego rozwiązania.